Rok 2020

Sezona na začátku roku 2020 se jevila velmi slibně, ovšem epidemiologická situace veškeré plány změnila. 25. 1. jsme odehráli inscenaci Tvrdohlavá žena v Železném Brodě, poté v únoru následovala nasmlouvaná představení pro divadlo v Josefově Dole – 8. 2. divadelní spolek z Lučan nad Nisou hostoval s inscenací Do hrobky tanečním krokem, 15. 2. domácí spolek J. K. Tyl Josefův Důl nabídl divákům veselohru Tvrdohlavá žena, 22. 2. DS Vojan Mladá haluz přivezl úspěšnou komedii Natěrač a 29. 2. DS Tyl z Lomnice nad Popelkou Shakespearovu komedii Mnoho povyku pro nic. Josefodolský soubor se 7. 3. ještě stačil zúčastnit divadelní přehlídky v Lomnici nad Popelkou s veselohrou Tvrdohlavá žena.

A pak už nic, přestože jsme měli až do dubna nasmlouvanou řadu štací. Josefodolský spolek přesto dokončoval přípravy postupové přehlídky Josefodolské divadelní jaro 2020, 30. ročník se měl konat v termínu 8. 5. – 10. 5. Ovšem v té době situace nebyla ještě vhodná k pořádání hromadných akcí. Naštěstí se pandemická situace v červnu začala uvolňovat natolik, že jsme mohli přehlídku přesunout do náhradního termínu 3. 7. – 5. 7. Sice oproti původnímu termínu odřekly některé soubory (z důvodu úrazu a nemoci), ale přehlídku se podařilo zorganizovat. V letním termínu Josefodolského divadelního jara bylo kromě místního souboru a jeho Tvrdohlavé ženy možné vidět Studio Podio Semily s inscenací Muž na vodítku, DS Tyl Slaná a komedii Tchýně na zabití, soubor NOPOĎ s komedií Amant a Rádobydivadlo Klapý s inscenací Vassa. Volné sobotní dopoledne patřilo besedě s porotou. Účastníci tak mohli klást své otázky týkající se divadelní práce Janu Hlavatému, Zdeňku Janálovi, Jaromíru Kejzlarovi, Miroslavu Královi a Petře Richter Kohutové. Nesplnili jsme ovšem počet inscenací pro nominaci k postupu na Národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou, ale porota doporučila k účasti Rádobydivadlo Klapý.

Během letních prázdnin jsme nakonec odehráli v náhradních termínech Tvrdohlavou ženu v letním kině v Neratovicích, na zámku v Kosmonosích a v Domově důchodců ve Velkých Hamrech. Městské divadlo v Jablonci nad Nisou souboru nabídlo rovněž náhradní termín za březen 2020. Tvrdohlavou ženu jsme odehráli v Jablonci nad Nisou 12. 9. 2020.

Očekávali jsme, jak se dále bude vyvíjet epidemiologická situace pro kulturní a divadelní akce. Soubor měl na podzimní období nasmlouvaná další náhradní termíny, vesměs za jaro, a plánovali jsme rovněž program – jako každoročně – na období vánočních svátků. Rovněž jsme opět začali pracovat ve studiu nové hry, jejíž premiéra se měla konat na začátku letních prázdnin, pokusili jsme se ji odložit na vánoční období, ale člověk míní a neúprosná opatření vše mění.

Přesto věříme, že vše se v dobré obrátí a nejen ochotnické spolky budou moci zase pracovat v obvyklém nasazení. Vždyť kultura, obecně, povznáší ducha a vnáší do našich životů poučení, radost, dobrou náladu, řadu příjemných setkání.

Odehraná představení
Repertoár spolku
25. 1. – Tvrdohlavá žena – Železný Brod
15. 2. – Tvrdohlavá žena – Josefův Důl
7. 3. – Tvrdohlavá žena – Lomnice nad Popelkou
3. 7. – Tvrdohlavá žena – Josefův Důl
23. 8. – Tvrdohlavá žena – Neratovice
27. 8. – Tvrdohlavá žena – Kosmonosy
29. 8. – Tvrdohlavá žena – Velké Hamry
12. 9. – Tvrdohlavá žena – Jablonec nad Nisou

Hostující soubory
8. 2. – Do hrobky tanečním krokem – Lučanský spolek divadelní
22. 2. – Natěrač – DS Vojan Desná
29. 2. – Mnoho povyku pro nic – DS J. K. Tyl Lomnice n. P.
4. 7. – Muž na vodítku – Studio Podio Semily
4. 7. – Tchýně na zabití – DS Tyl Slaná
5. 7. – Amant – NOPOĎ
5. 7. – Vassa – Rádobydivadlo Klapý